header image
Card image cap
Огромно срце за сите на точак - нов #ВозиПравоВозиЗдраво предизвик за #НеделаНаМобилност

Овие денови пред 6 години го организиравме првото издание на „Вози право, вози здраво“ и почнавме да ја „возиме“ заедно оваа приказна за грижа за нашата животна средина и за развој на вело културата!С...

17.09.2021

Card image cap
Најава за надградба и недостапност на сервиси за 12. 9. 2021

Согласно годишните планови за одржување и надградба на IT системите, најавуваме прекин во достапноста на дел од нашите сервиси за недела 12. 9. 2021 од 2 до 5 часот наутро. Опфатени ќе бидат: банкомат...

10.09.2021

Card image cap
Информација за неработен ден 8. 9. 2021

по повод Денот на независноста, национален празник, ве информираме дека филијалите на Стопанска банка АД - Скопје нема да работат на ден 8. 9. 2021 (среда). Со редовно работно време филијалите продолж...

07.09.2021

Card image cap
Информација за исплата на средства од социјална, детска и цивилна заштита за месец август

Ве информираме дека на 6. 9. 2021 (понеделник) ќе се изврши процесирање на паричните средства за социјална, детска и цивилна заштита, при што за клиентите - корисници на дебитни картички, средствата ќ...

04.09.2021

Card image cap
Соопштение за филијала Веро Центар

Соопштение за филијала Веро Центар    Почитувани клиенти,   Ве известуваме дека од 16.08.2021 (понеделник) влезот на клиенти во филијала Веро Центар е контролиран од страна на обезбедувањето и ред...

19.08.2021

Card image cap
Соопштение за јавност од Македонска банкарска асоцијација - МБА

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТ   Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека согласно со мислењето добиено од Управата за финансиско разузнавање, а со заложби за изнаоѓање решение и од стра...

19.08.2021

Card image cap
Средба со добитникот на главната награда

Денес во управната зграда на Банката не посети Антонио Зврцинов од Скопје, среќниот добитник главната награда од 1 милион денари од наградната игра „Милион причини да купуваш безбедно“, . Добитникот н...

04.08.2021

Card image cap
Соопштение за неработен ден - 02.08.2021 (понеделник)

Соопштение за неработен ден - 02.08.2021 (понеделник)   Почитувани клиенти,   Ве известуваме дека по повод престојниот државен празник 2ри август – Денот на Републиката, филијалите на Стопанска ба...

02.08.2021

Card image cap
Соопштение за располагање со парични средства од социјална, детска и цивилна заштита за месец јули

Ве информираме дека на 3. 8. 2021 (вторник) ќе се изврши процесирање на паричните средства за социјална, детска и цивилна заштита, при што за клиентите - корисници на дебитни картички, средствата ќе б...

30.07.2021

Card image cap
Резултати од првата половина на 2021 година

Во текот на првата половина од 2021 година Стопанска банка АД Скопје продолжи со успешно работење. Како резултат на тоа, на крајот на јуни 2021 година добивката пред оданочување изнесува 1.215.788 илј...

30.07.2021

Card image cap
Извлечен среќниот добитник на 1 милион денари

Откако заклучно со 24. 7. 2021 заврши наградната игра „Милион причини да плаќаш безбедно“ со VISA и MasterCard картичките од Стопанска банка АД - Скопје, спроведено беше извлекувањето на последната, д...

29.07.2021

Card image cap
Поддршка за спортистите на ЛОИ

Стопанска банка АД – Скопје меѓу спортските ваучери реализирани преку Агенција за спорт и млади последниве години обезбеди поддршка и за Дејан и за Таеквондо федерацијата па овој денешен успех не прав...

27.07.2021

Card image cap
Соопштение за исплата на пензии за месец јули

26.07.2021   Соопштение за исплата на пензии за месец јули   Почитувани,   Имајќи ги во превид препораките и мерките за заштита од ширење на COVID – 19, Ве известуваме дека пензиите за месец јул...

26.07.2021

Card image cap
Резултати од осмото извлекување од наградната игра

Извлековме уште една, осма група на 10 неделни добитниците од Наградната игра „Милион причини да плаќаш безбедно“ со VISA и MasterCard платежните картички од Стопанска банка....

16.07.2021

Card image cap
Огласи за вработување во Сектор за информатичка технологија

Повикуваме кандидати кои би сакале да се приклучат на нашиот растечки тим во Секторот за информатичка технологија. Отворени се следните работни позиции: Оператор Администратор на системи Аналитич...

14.07.2021

Card image cap
Покровителство на значајни културни настани

Стопанска банка АД - Скопје и оваа година застанува на страна на културата и на страна на традицијата преку покровителството на НУ Охридско лето и на манифестацијата „Галичка свадба“. Преку постојана...

14.07.2021

Card image cap
ФИТР И Стопанска банка АД - Скопје го олеснуваат финансирањето на иновативните компании

Олеснет пристап до финансирање за сите микро, мали и средни претпријатија, овозможени се преку Меморандумот за соработка кој го потпишаа Фондот за иновации и технолошки развој и Стопанска банка АД - С...

09.07.2021

Card image cap
Добитници од седмото извлекување од „Милион причини да плаќаш безбедно“

Извлечена е најновата, седма група на 10 неделни добитниците од Наградната игра „Милион причини да плаќаш безбедно“ со VISA и MasterCard платежните картички од Стопанска банка....

08.07.2021

Card image cap
Соопштение за располагање со парични средства од социјална, детска и цивилна заштита за месец јуни

Соопштение за располагање со парични средства од социјална, детска и цивилна заштита за месец јуни   Почитувани,   Ве информираме дека на 05.07.2021 (понеделник) ќе се изврши процесирање на паричн...

05.07.2021

Card image cap
Најава за прекин на картичен систем поради надградба

Во недела, 4. 7. 2021 од 2 до 4 часот наутро најавуваме прекин на достапноста на картичниот систем поради надградба на дел од системите....

03.07.2021

Card image cap
Известување до имателите на приоритетни акции на Стопанска банка АД - Скопје

Стопанска банка АД – Скопје ќе изврши исплата на дивиденда на имателите на приоритетните акции во бруто износ од 6 денари по акција....

02.07.2021

Card image cap
Соопштение за исплата на јунски пензии (1)

Имајќи ги во превид препораките и засилените мерки за заштита од ширење на COVID – 19, ве известуваме дека пензиите за месец јуни од фондот на ПИОМ ќе бидат предвреме процесирани при што ќе се спровед...

28.06.2021

Card image cap
Резултати од петтото извлекување

Извлечени се веќе половината од добитниците, односно ја имаме петтата група од 10 добитници од Наградната игра „Милион причини да плаќаш безбедно“ со VISA и MasterCard платежните картички од Стопанска...

24.06.2021

Card image cap
Соопштение за неработен ден 18. 6 (петок)

Ве известуваме дека по повод празникот Духовден, филијалите на Банката нема да работат на ден 18. 6. 2021 (петок)....

17.06.2021

Card image cap
Четврто извлекување од наградната игра

Извлечена е четвртата група од 10 добитници од Наградната игра „Милион причини да плаќаш безбедно“ со VISA и MasterCard платежните картички од Стопанска банка....

17.06.2021

Card image cap
Филијала Бит Пазар е повторно отворена

Ве известуваме дека филијалата Бит Пазар, на ул. Решад Џафер бр. 13, Скопје, продолжува да биде достапна за клиентите со работно време од понеделник до петок од 8:30 до 16 часот....

15.06.2021

Пребарај

Најчести прашања

Доколку ви е потребен банкомат посетете го делот Локации на нашата веб страна, каде што може да го најдете најблискиот банкомат до вас.

За аплицирање за некој од нашите кредитни производи посетете го делот Кредити, каде што ќе може да аплицирате online или пак да аплицирате телефонски на бројот 15 110.

За увид на сметка online мора да имате корисничко име и лозинка за кои е потребно да се обратите во најблиската филијала. Преку e-banking и m-banking сервисите имате достапност од 24/7 online увид и плаќања преку вашите сметки.

За аплицирање за некоја од нашите кредитни картички, онлајн, може да го користите следниов линк Картички, доколку пак сакате индивидуални пресметки и телефонски да аплицирате може да се обратите на телефонот 15 110 - Ало Кредит.

 

24 часа КОНТАКТ ЦЕНТАР

За дополнителни информации обратете се на

Веб-страницата на Стопанска банка АД - Скопје користи „колачиња“ кои собираат податоци за корисниците. Овие податоци помагаат на Банката да обезбеди подобро корисничко искуство, како и подобра функционалност на услугите и веб-страницата. Со одбирање на опцијата „Ги прифаќам сите колачиња“ давате согласност за начинот на кој ги користиме „колачињата“. За други опции, одете во „Поставки за колачиња“. Дополнително, користењето на веб-страницата на СБ не е условена од прифаќањето на колачињата иако на тој начин одредени процеси може да не бидат технички оптимизирани за вашето лично корисничко искуство.